Proč koupit psa s průkazem původu

Při koupi nového pejska je nutné zohlednit celou řadu faktorů. Pokud si tedy myslíte, že během jednoho odpoledne vyberete rasu i chovatele, jste na velkém omylu – obzvláště pokud nechcete výběr uspěchat.

Během výběru taktéž zjistíte, že máte na možnost koupit si psa s průkazem původu, nebo bez něj. Psi s průkazem původu se na první pohled liší především pořizovací cenou. Například akita inu štěně běžně stojí i přes dvacet tisíc korun.

ležící pes

Připadá vám to hodně? Věřte, že pravda je jiná. Psi bez průkazu původu velmi často pochází od chovatelů, kteří psi množí pouze za účelem zisku. Velmi často vám tak neukážou ani pravou matku štěněte – natož otce. Fena v naprosté většině případů sloučí jako továrna na peníze a majitel se z ní snaží vytřískat co nejvíce peněz.

U chovatelů, kteří nabízí štěňata s průkazem původu, máte jistotu, že se nic podobného neděje. Majitelé jsou kontrolováni a u psů mají všechny nutná zdravotní vyšetření. Máte tak záruku nejen toho, že si kupujete psa opravdu od dané feny a opravdu ze štěněte vyroste taková rasa, kterou si přejete, ale máte záruku i zdravotních testů. Předcházíte tak pozdějším zdravotním problémům u štěněte – a věřte, že časté návštěvy u veterináře nejsou opravdu nic levého. Opravdový chovatel dělá všechny zdravotní testy a budete přesně vědět, v jaké konci kupovaný pes je.

pes na sedačce

Co z toho vyplývá? Pokud si chcete koupit levného psa, určitě nekupujte čistokrevného psa bez papíru. V takovém případě jděte raději do útulku a zachraňte nějakého pejska zde. Nejenže pejskovi pomůžete, ale nebudete podporovat ani bezhlavé množení psů za vidinou čistého zisku. Zkrátka, před koupí psa dlouho vybírejte jak rasu, tak chovatele. Věřte, že špatná volba by se vám mohla z dlouhodobého hlediska pěkně vymstít. Pejsek vy vám nedělal radost, trávil hodně času u veterináře a ještě byste riskovali to, že se pejsek dlouho nedožije