Počítače tu nebyly vždycky

Někdy to vypadá, že lidi nemůžou bez počítačů už vůbec žít. Počítače jsou tady všude okolo nás a spousta z nás je používá. Aspoň někdy a aspoň k něčemu. Není se ani čemu divit, PC jsou přece skvělá věc. Ale když se nad tím jeden zamyslí, stoprocentně taky dobré nejsou, mají i svoje nedostatky. A pojďme si o nich něco říct. Dobré je na počítačích třeba to, že spojují lidi, a to přes internet. Kdo má počítač s internetem, ten se teda může spojit s někým podobným třeba i na opačném konci světa. V kteroukoliv denní i noční dobu, denně. A to se přece může hodit. Třeba i proto, že je internet to nejlevnější spojení, že na něj nemá ani telefon, fax a podobně.

notebook s webem

Ale špatné je na tom samém to, že se tím může někdo přes PC spojit i s někým, s kým by se spojit neměl, kdo mu namísto prospěchu způsobí jenom škodu a nepříjemnosti. Takových způsobů je tady hromada. Dobré je na počítačích to, že si do nich můžeme uložit spoustu informací.  A špatné je, že takové informace můžou při nějaké poruše zmizet. A když nejsou zálohované, tak navždy. Přes počítač se můžeme na internetu dozvědět spoustu užitečných věcí.

pohled na monitor

Ale taky tam může někdo zveřejnit lži a polopravdy, a pak je pochopitelně špatně, když něčemu takovému uvěříme. Přes počítač se dá ovládat elektronické bankovnictví. Ale taky nám přes něj někdo může vykrást náš účet, když si nedáme pozor na zabezpečení přístupových údajů. Počítač může být neocenitelný pomocník, se kterým najdeme určitě i spoustu zábavy. Ale když se na té zábavě staneme závislí, může nás okrádat o čas a třeba i o peníze a další věci, co nám může škodit. Počítač nám tedy může pomáhat i škodit. Může to být dobrá i špatná věc. A jak naše práce s ním dopadne, to je hlavně na nás. Za většinu problémů si můžeme sami. A když teda přijdeme kvůli počítači k úhoně, měli bychom se zeptat sami sebe, co jsme udělali, abychom jí předešli.