Myslete na planetu i během nákupu

Základní radou je bezesporu návštěva bezobalových obchodů, které jsou připraveny pro ekologicky smýšlející zákazníky. V takovýchto podnicích máte možnost přinést si vlastní, znovupoužitelné nádoby a jiné obaly (případně si je na místě zakoupit) a naplnit je produkty dle vlastní potřeby, ať se již jedná o potraviny či drogistické výrobky. Stejně tak můžete v klasických supermarketech a hypermarketech namísto plastových sáčků na ovoce, zeleninu a pečivo užívat obaly papírové, nebo ještě lépe – vlastní plátěné, které lze i vyprat.
 Nebezpečí rychlé módy
Stále populárnější farmářské trhy, které se pravidelně konají i v menších městech a obcích, představují další způsob, jak při nákupu potravin brát ohled na přírodu v souvislosti s jejich produkcí. Nabízené produkty jsou vždy lokálního původu, můžete si tak být jisti, že nebylo zapotřebí prostředí znečišťující a neekonomické nákladní a kamionové silniční přepravy, případně letecké či lodní. Samozřejmostí by také měla být BIO kvalita potravin, ať se již jedná o ovoce nebo zeleninu a také zvýšená šetrnost při drobné výrobě domácích mléčných a masných výrobků i pečiva.
 
Dřevěný zubní kartáček namísto plastového
 
Během nakupování se pokuste obecně volit výrobky s ohledem na přírodu. To znamená upřednostnit produkty recyklované a vyhýbat se předmětům pro jednorázové použití. Namísto nejlevnějším holicím strojkům dejte přednost kvalitnějším kouskům s výměnnými hlavicemi. Nejen, že samotný strojek lze používat několik let a pouze měnit hlavice s břity, ale rovněž jej lze lépe uchopit díky promyšlenému tvarování rukojeti, což usnadní jeho užívání. Stejně tak se vyhýbejte plastu, jak je to jen možné. Namísto plastového zubního kartáčku sáhněte kupříkladu po dřevěném a při výběru šamponu zvažte zajímavou alternativu šamponu tekutého, který se prodává v plastových lahvích, a to tuhého, vypadajícího jako mýdlo.
 Farmářské trhy
Vyhýbejte se oděvním gigantům
 
Rovněž si dejte pozor na módní oblečení prodávající se ve velkých řetězcích, kdy se jedná o tzv. rychlou módu. Právě ta představuje z ekologického hlediska velkou hrozbu, kdy při její výrobě vzniká značné množství škodlivých zplodin, velký počet kusů se rovněž ani nespotřebuje zákazníky, a proto se následně likviduje. Mimo to, podmínky pracujících v takovýchto výrobnách jsou více než otřesné. Až si tedy příště budete vybírat například nový svetr na zimu, zvolte radši značky udržitelné, které při výrobě oblečení berou ohled na přírodu a stav planety a chovají se eticky. Zpravidla se jedná o menší prodejce a butiky, značně přibývá i speciálních e-shopů. Doporučit lze i second handy.
 
Možností, jak se chovat ohleduplně vůči životnímu prostředí je skutečně mnoho, přičemž jejich počet neustále narůstá. Mnohdy se jedná jen o drobné úkony a změny uvažování člověka při nákupu, které ani příliš silně nepocítíte, důsledky však mohou být nemalé.