Slovinsko – země různorodých krás a přátelských lidí

Přemýšlíte, kam se vydat na dovolenou? Záměrně nespecifikujeme roční období, protože do Slovinska se můžete vydat kdykoli. Země, kterou většina Čechů donedávna znala jen díky trase Česko – Chorvatsko, se začíná čím dál častěji dostávat do hledáčku cestovatelů dobrodruhů i rekreantů. Čím vás Slovinsko uchvátí?
Jezero Bohinj

Triglavský národní park

Ideálním dopravním prostředkem je auto. Z Prahy se na severní okraj Slovinska, kde se jediný slovinský národní park rozkládá, dostanete za příjemných 6 až 7 hodin. Dál už je cestování na vás – po parku se můžete pohybovat autem (často placená parkoviště jsou na to kapacitně připravena), ale můžete využít i veřejnou dopravu (autobusy a vlaky) či kola – obzvlášť ta elektrická jsou zde v oblibě. Jinak totiž zdolají Alpy jen cyklisté-profíci a automobily s účinnými brzdovými destičkami a odolnou spojkou. Vydat se ale můžete i za sportovním dobrodružstvím do městečka Bovec, údolím řeky Soči nebo na návštěvu hradu, který je součástí jeskynního komplexu. Národní park vás uchvátí svěžími zelenými kopci (pokud se ovšem nerozhodnete pro lyžařskou dovolenou), tyrkysově zbarvenými řekami a romantickými scenériemi. Věřte, že týden vám nebude stačit.
Bledské jezero s kostelem

Lublaň, Maribor a Ptuj

Návštěva hlavního města bývá při všech zahraničních cestách téměř povinná. Ani v tomto případě byste neměli dělat výjimku. Lublaň je pokládána za velmi přátelské a živé město s krásným historickým centrem a příjemnou kavárenskou kulturou. Místní na svoje město nedají dopustit, a velmi výrazně proto omezili automobilovou dopravu.
Maribor je kulturním, finančním i turistickým centrem východního Slovinska, jehož historické centrum a poloha na vodě vás uchvátí. I když budete jen projíždět do Chorvatska, nezapomeňte si udělat přestávku, sjet z dálnice a Maribor navštívit.
Ptuj je prý nejstarším městem Slovinska, dokonce zapsaným na seznamu UNESCO. Se svými dvaceti tisíci obyvateli je malou a bohužel velmi opomíjenou destinací. Zažít zde můžete vinařské slavnosti či masopusty, to vše v nezapomenutelně půvabných uličkách.

Přátelští lidé a jejich kultura

Třetím bodem z kategorie “co vás ve Slovinsku uchvátí” je jednoznačně místí kultura. Nečekejte společnost podobnou té chorvatské, resp. balkánské. Není náhodou, že se Slovinsko od rozpadající se Jugoslávie oddělilo jako první. Se zbytkem regionu by vás totiž téměř nenapadlo Slovince spojovat. Náturou připomínají spíše Rakušany: jsou pohostinní, přátelští a zároveň velmi profesionální. Nadto jsou jejich města velmi čistá a upravená. Ve Slovinsku tak rozhodně nezažijete pocit strachu o peníze, auto či zdraví nebo rozpaky z veřejných prostranství. Jsou příjemně vyváženou kombinací jižanské pohostinnosti a germánské profesionality.