Za památnými stromy s pronajatým vozem

Vybavíte si seriál s Květou Fialovou a Václavem Cílkem, který se zaměřil na památné vrcholy naší země? Byla to skvělá příležitost, jak přiblížit veřejnosti místa, která mnozí z vás nikdy nenavštívili. Můžete podniknout něco podobného, pronajmout si vůz např. na ruzyňském letišti z půjčovny aut v Praze a zavítat nejen na Radobýl, Milešovku nebo Říp, ale můžete podniknout několik hvězdicových výletů, tematicky zaměřených na památné stromy.

cesta uprostřed stromořadí

V České republice je chráněných stromů velmi mnoho, řádově v počtu desítek tisíc, ale přece jen jsou mezi nimi některé významnější.

Tatobitská lípa – najdete ji v obci Tatobity na Semilsku, je vysoká přes dvacet metrů a její stáří se odhaduje na pět až osm set let. S velkou pravděpodobností zažila husitské války i třicetiletou válku. Výlet do Tatobit můžete spojit s výstupem na Kozákov a s návštěvou skalního hradu Rotštejn.

krásný strom

Tisíciletý tis v Krompachu – je právem zařazen k našim nejvýznamnějším stromům. Je veřejně přístupný v obci Krompach v Lužických horách a tato oblast patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším horským úsekům ve Střední Evropě. Doporučujeme výlet spojit s výstupem na horu Luž a s prohlídkou přehrady Naděje, případně s nedalekou ledovou jeskyní.

Körnerův dub – zamíříte-li do Karlových Varů, a z pražského letiště to není tak daleko, v Dalovicích se můžete pokochat jedním z nejstarších stromů na našem území. Jeho stáří se odhaduje mezi 700 až 1000 roky.

Klokočovská lípa – stáří této mohutné lípy je odhadováno na tisíc let. I přes svůj pokročilý věk se strom těší stále dobré kondici.

Hráz rybníka Rožmberk – podél celé hráze našeho největšího rybníka je vysázeno 76 památných dubů, které tvoří překrásnou scenérii. Nenechte si ji ujít, je to jedno z nejpůvabnějších míst na Třeboňsku. Po hrázi se můžete projít pěšky nebo projet na kole, mezi duby vede upravená cesta, z níž se můžete napojit na některou z dalších cyklotras v okolí Třeboně.