Plstění – výtvory z čistého ovčího rouna

Jak se říká, že fantazií se meze nekladou, tak to je pravda. A když máte chuť, šikovné ruce a trochu trpělivosti – tak to je začátek pro zajímavé originální výtvory.

Od pradávna práce s ovčí vlnou zaměstnávala lidí kvůli obživě. Od tradičního zpracování vlny, ze kterého mnozí z nás využívají hlavně klasickou vlněnou přízi pro pletení nebo háčkování překrásných svetrů, ponožek, plédů a mnoho jiných doplňků do bytu, které jsou nejenom praktické, ale dokážou úžasně zpříjemnit domov.

Možná jste už slyšeli o jedné, velmi zajímavé výtvarné technice, která se jmenuje plstění. Pokud nevíte, o čem to je, tak vás s touto výtvarnou, velmi zajímavou starou technikou, trošku obeznámíme.

Jednoduchých návodů pro plstění je na internetu hodně. O této technice jsou napsané i knížky s podrobným popisem a využití plstění.

Na začátek potřebujete jen plsť – ovčí rouno – je to naprosto přírodní materiál a pokud byste se začali zajímat o tento materiál k výtvarné technice plstění, můžete si ho zakoupit v čistě bílé barvě, nebo i v sadě mix v našem e-shopu prima obchod. A k tomu trochu zvláštní jehly na plstění a jiné pomůcky.

jemné ovčí rouno - mix

Plstění je práce s ovčím rounem, ze kterého se dají vytvořit skutečně velmi zajímavé dekorace. Například si plstěním můžete vytvořit třeba na velikonoce dekoraci zajíčků a kuřátek, různých malých skřítků, kvítků apod. Určitě byste někomu udělali radost například z plstěných náramků a ozdob, kterými se můžete doplnit své oblečení (čepice, šály). Plstěné podložky na židle, nebo zimní vložky z plstě do bot – tak to jsou jedinečné a užitečné výrobky z čistě přírodního materiálu.

plstění na hedvábí - nuno-filzen

Když si u nás zakoupíte třeba několik velmi jemných přadýnek, můžete si je vybrat nejenom v bílé, ale i v barevné kombinaci. Plstit se dá samostatně – tzv. prostorově, nebo si pomocí plstění a jehly můžete vytvářet různé vzory na vaše oděvy z plátna, lnu, flanelu nebo například i z velmi využívané fleecové látky, která je teplá a voděodolná.