Co dělat, když je v žaludku balvan

Gastroenterologické poradny bývají plné pacientů, kteří si stěžují na totožné problémy. Těžko po jídle, bolest břicha, nadýmání, pocity na zvracení, celková nepohoda. Kolik z nás tohle důvěrně zná? Je nás opravdu mnoho.
dort s ořechy
Jak na tyto problémy zaútočit?

Pálení žáhy:
jde o vracení se žaludeční kyseliny do jícnu, kde dochází k destrukci sliznice a následným potížím jako je pálení a bolest za mečíkem hrudní kosti. Jako první pomoc je vhodné vypít trochu mléka nebo vody s jedlou sodou. Je možné také zakoupit si některé prostředky v lékárně, kde nám poradí. Jako prevenci je vhodné nekouřit, nezvedat těžká břemena a vyvarovat se přílišné konzumaci sladkých jídel.

Nadýmání:
nadbytek plynů v zažívací soustavě dovede napáchat mnoho nepříjemností. Zejména tehdy, když jsme v situaci, kdy si nelze ulevit a musíme zachovat společenské dekorum. Někteří lidé si vystopují, které potraviny jim vadí a vyvarují se jich. Obecně se doporučuje vynechat luštěniny, teplé pečivo. Pokud máme sklony k tomuto problému, nežvýkejme žvýkačky, nepijme brčkem a mezi jídlem méně mluvme. Omezíme tak polykání vzduchu, který nám pak může způsobit hodně problémů.
omáčka s rýží
Zácpa:
první pomocí při zácpě je naplánovat si dostatečně pohybu, aby se střevy hýbala. Dále je důležitá strava s vlákninou, která pomáhá posunovat stravu plynule střevem. Dostatek tekutin je dalším bodem, který nám pomůže z tohoto svízelného problému. Dostatek ovoce a zeleniny, kompoty, lehká strava je samozřejmostí. Je nutné naučit střeva, aby se vyprazdňovala v určitou hodinu. Nejlépe v době, kdy máme čas a můžeme v klidu domova zařídit tuto záležitost bez stresu a odkládání. Nejlépe si vybrat dobu před odchodem do zaměstnání. Tělo se časem naučí, že v tuto dobu dojde pravidelně k nucení na stolici a my se cítíme celý den dobře. Dojde-li k tomu, že máme problémy s vyprázdněním několik dnů, je nejlépe se poradit v lékárně, kde je mnoho prostředků, které nám mohou problém vyřešit. Není ale vhodné používat tyto prostředky dlouhodobě nebo pravidelně, protože většina je jich návyková.

Budeme-li dodržovat tyto rady, musíme doufat, že problémy zažívání nebudou naším strašákem.