Zimní dovolená v Alpách

Možností, kam vyjet na zimní dovolenou mimo ČR, je jistě mnoho. Kdo má rád alpské lyžování, může si vybrat Rakousko, Švýcarsko, Itálii nebo Francii. Anebo vyrazit do Julských Alp. My se tentokrát podíváme na lyžování v rakouských Alpách. Ptáte se proč právě tam? Protože je to z České republiky nejblíž a vy si tam můžete zajet autem třeba jen na prodloužený víkend a i tak si užijete zimního sportování do sytosti. Anebo proto, že lyžování v Rakousku má nejdelší historii – poblíž Arlberského průsmyku byla zřízena první sjezdovka na světě, a to už v roce 1904. A také z toho důvodu, že v Rakousku je dnes už více než 2,5 tisíce moderních lanovek a vleků, 7200 sjezdovek všech obtížností a 8 ledovcových areálů. A je tam vždycky dostatek sněhu, takže pro jeho milovníky je Rakousko pravý ráj.
Masív Dachsteinu
Názvy měst a lyžařských středisek jako Kitzbühel, Schladming, Kaprun, Zillertal, Dachstein, a další, pro vás jistě nejsou neznámé, byť byste doposud sledovali zimní sporty jen v televizi. V posledních letech je pro návštěvníky rakouských Alp velkým přínosem to, že se lyžařská střediska sdružují do větších regionů a v nich platí jednotné permanentky.

Pro české lyžaře je nejbližší a zároveň nejoblíbenější oblast Solné komory (Salzkammergut), která se nachází jihovýchodně od Salzburgu. Tam, pod horským masívem Dachsteinu (Hoher Dachstein 2995 m. n. m., Niederer Dachstein 2934 m. n. m.), se nachází hned několik lyžařských středisek spojených do regionu Dachstein West – Gosau, Russbach, Annaberg, Zwiselalm, Ramsau, Filzmoos, a další. Lyžovat lze i přímo nahoře na ledovci (Dachsteingletscher, Schladmingletscher).
Dachstein ledovec
Skipass z této oblasti platí i pro Freesports Arena Dachstein Krippenstein, která se nalézá na severovýchodní straně Dachsteinu a vede z Krippensteinu až k Halštatskému jezeru do Obertraunu (převýšení 1500 m). Tyto nekonečné bílé sněžné pláně se stále čerstvým prašanem vyhledávají freerideři, kterým učaroval volný terén, v němž mohou zdolávat panenské svahy.

Běžkaře zase jistě potěší dokonale upravené, a neplacené, bílé stopy v údolí Lammertal.

Další sjezdovky, a to doslova jedna za druhou, na vás také čekají od Schladmingu, přes Radstadt až po Flachau.