Nejen opakování, ale i čtení je matkou moudrosti

Znáte citát Alexandera Sergejeviče Puškina: „Čtení – nejlepší učení“? Tak si ho vryjte do paměti. Paměť je totiž jedna z věcí, kterou čtení stimuluje, udržuje svěží, a dokonce tím působí jako prevence proti různým chorobám mozku (demence, Alzheimer atd.). Ale není to jen paměť, na co má čtení pozitivní vliv. Je toho mnohem více. Oproti shlédnutí filmu, jakkoli geniálnímu, vám četba jedné knihy dá mnohem víc. Naučí vás trpělivosti, zklidnění a soustředění na text. Ano, říkáte si, že přece každý den čtete zprávy. Ale to, co denně nasáváte skrze média, je vlastně obrovské množství kusých informací, z nichž si váš mozek zapamatuje jen hrstku. Většina z toho jsou nepotřebné informace, které mozek přirozeně vyřadí, a kromě toho vám četba velkého množství negativních zpráv přináší stres, který si už ani neuvědomujete, ale který má na organismus dlouhodobý vliv.
odpočinek, četba

            Naopak četba kvalitní literatury (a pod tím si představte cokoli vás zajímá) dokáže i po náročné práci člověka zklidnit a také buduje představivost a fantazii. Další užitek je rozšiřování slovní zásoby. Tento účinek vám může být skutečně praktickým přínosem pro váš život. Divili byste se, kolika lidem se v životě nedaří „jen“ proto, že mají chabou slovní zásobu. Ta má totiž významný vliv na váš profesní vývoj, ale na oblast vztahů, kde je důležitá komunikace, správná volba slov, empatie apod. Empatie, neboli vcítění, je další významnou složkou čtení. Při čtení příběhu se stáváte jeho součástí, poznáváte postavy zblízka, souhlasíte s nimi, nebo vám v něčem vadí.
Příběh, kniha
Sami dopředu uvažujete, jak byste reagovali v dané situaci vy; zde je velký prostor zase pro analytické myšlení. V dobách, kdy média neexistovala v podobě, jakou ji známe dnes, si lidé často vyprávěli příběhy. Lidé příběhy milují i dnes, ale v dnešní zrychlené době si na ně stále méně udělají čas. Přitom čtení příběhů působí také terapeuticky – vtáhne vás to do jiného světa, do světa, kterého se stáváte součástí tak rychle nebo pomalu, jak zvládnete číst. V některých městech existují čtecí kluby, kde se diskutuje nad konkrétní knihou. To vám rozšiřuje myšlení, udržuje člověka sociálně i intelektuálně svěžího a aktivního. Četba je zkrátka všestranné vzdělávání se s celoživotním přínosem.