Filtrace je základní jednotka každého bazénu

Většina majitelů zahradních bazénů má nádrž větších rozměrů, u které se bez výkonné filtrace v žádném případě neobejdou.
Úkolem bazénové filtrace je prohánět vodu v nádrži skrze filtrační materiál, který zachytí i ty nejmenší nečistoty a díky tomu tak voda v nádrži zůstane dokonale čistá.

dívka v bazénu

Pokud pomineme bazénové hadice, jež slouží k propojení bazénové techniky se samotnou nádrží, tak se bazénová filtrace skládá ze dvou hlavních jednotek: těmi jsou bazénové čerpadlo a filtrační jednotka.
Úkolem čerpadla je prohánět vodu skrze filtrační materiál. Zvolené čerpadlo by mělo být vždy dostatečně výkonné k tomu, aby veškerý vodní objem nádrže prohnalo filtrací za konkrétní časovou jednotku – tedy za několik málo hodin.
Naopak filtrační materiál musí mít takovou strukturu, aby byl schopný zachytit pokud možno co největší množství nečistot obsažených v bazénové vodě. Na výběr máte hned ze tří možných plnění – k dispozici je vám zeolit, bazénové kuličky a písek do bazénové filtrace.

nohy ve vodě

Ideální je, pokud vám vhodný typ čerpadla doporučí výrobce vašeho bazénu a ideální plnění zase výrobce konkrétní bazénové filtrace. Nikdy byste totiž do filtrace neměli dávat jiný, než doporučený filtrační materiál.
Například pokud jde o písek do filtrace, můžete vybírat hned z několika různých velikostních frakcí, které se liší velikostí pískových zrn. V každém případě by se vždy mělo jednat o kvalitní kopaný ostrohranný křemenný písek, který obsahuje dostatek ostrých hran, na které se zachytávají nežádoucí nečistoty.
Každopádně velkou výhodou tohoto filtračního materiálu je to, že jej můžete používat opakovaně po mnoho let – po znečištění stačí písek proprat pod tekoucí vodou a znovu použít. A jakmile vám jednou přestane v bazénu sloužit, skvěle ho následně využijete třeba na zahrádce anebo na stavbě. Jedná se tedy nejen o velice spolehlivý, ale také k přírodě maximálně šetrný materiál.